Молочниця - кандидоз (Candidosis)
Інформація про молочницю по пунктах
Що таке молочниця?
" Молочниця – це спрощена, так звана народна назва інфекційного захворювання, яке викликається дріжджоподібними грибками роду Candida (від латинської «білий»). В офіційній медицині використовується інша назва молочниці – кандидоз (Candidosis) Найчастіше грибкові ураження зі специфічними білими виділеннями та запахом, розвиваючись на слизовій статевих органів розвиваючись на слизовій статевих органів, турбують жінок. Також турбують дітей, коли вражають слизову оболонку порожнини рота – це відбувається внаслідок слабкої реакції місцевого імунітету при потраплянні брудних предметів, які неодмінно наші малята тягтимуть до рота. Але іноді кандидоз вражає внутрішні органи, якщо імунітет не в змозі протистояти грибковій інфекції. Так трапляється при ВІЛ-інфекції, під час вживання ліків, які пригнічують імунітет (наприклад, при трансплантації органів), після хімієтерапії, при цукровому діабеті або внаслідок ятрогенії (помилкового лікування)."
Звідки береться молочниця (кандидоз)?
Грибки Candida – це частина нормальної мікрофлори людини. У здорової людини вони живуть на слизових оболонках ротової порожнини, носоглотки, статевих органів та ніяк себе не виявляють, тому що захисні сили організму стримують їх ріст. Але за обставин, коли вражається імунна система, грибкова інфекція починає розмножуватися з великою швидкістю. За статистикою найчастіше виникає урогенітальний кандидоз, який вражає:
- Жінок 20-40 років. За статистикою ця вікова категорія найчастіше вражається грибковою інфекцією
- Вагітних. Зміни гормонального фону впливають на умови, в яких перебуває мікрофлора
- Статевозрілих партнерів, що ведуть статеве життя без використання лубрикантів, створюючи мікротравми
- Пацієнтів, що приймають антибіотики. Антибактеріальні препарати знищують як патогенну, так і здорову мікрофлору, місце якої займає грибкова інфекція
- Хворих на цукровий діабет. Підвищений рівень цукру створює поживне середовище для грибкової інфекції
- Людей з ослабленою імунною системою. При чому грибки активізуються як при серйозних імунних захворюваннях, так і при ГРВІ.
Ще статті...
Молочниця - кандидоз (Candidosis)
Які симптоми кандидозу (молочниці)?
Прояви захворювання залежать від того, які органи уражені. При загальній інфекції перебіг захворювання супроводжується підвищенням температури тіла, ознобом та тремтінням, нудотою та головним болем. При ураженні ротової порожнини при кандидозі розвивається стоматит: почервоніння слизових оболонок ясен, білі осередки грибкової інфекції та біль при вживанні їжі та ковтанні.
При ураженні статевих органів у жінок з’являються наступні суб’єктивні та об’єктивні симптоми:
- білі або жовтувато-білі творожисті, густі виділення зі статевих органів, що посилюються перед менструацією
- свербіж та печіння на слизових оболонках аногенітальної області, набряклість слизових оболонок
- больові відчуття під час статевого акту
- свербіж та печіння під час сечовипускання
- тріщини шкірних покровів та слизових оболонок в періанальній області та вульві.
У чоловіків при ураженні грибковою інфекцією виявляються почервоніння, набряклість, свербіж та печіння, нерідко висипання, вкриті білим нальотом в області головки статевого органу, дискомфорт та біль при статевих контактах та сечовипусканні.
Чи передається кандидоз статевим шляхом? Чи потрібно лікувати партнера?
Не зважаючи на те, що молочницю не відносять до захворювань, які передаються статевим шляхом, грибкам байдуже, займаєтесь ви сексом чи ні: у випадку виникнення симптомів в одного з партнерів пройти лікування мають обидва партнери одночасно. Жінки зазвичай використовують вагінальні свічки, чоловіки – крем, а таблетки можуть приймати обидва.
Чи можна лікувати молочницю самостійно, без відвідування лікаря?
При симптомах загального інфікування та дитячому стоматиті, при виникненні симптомів вперше, при вагітності та грудному вигодовуванні, встановлених хронічних хворобах обов’язкове відвідування лікаря.
Нерідко жінки, які вже стикалися з проблемою лікування молочниці, при рецидиві починають лікування самостійно. В таких випадках можливе лікування препаратами, які продаються без рецепта і які допомогли в перший раз. Але тільки у випадку, якщо ви абсолютно впевнені, що це саме молочниця; якщо ви не ведете активне статеве життя з новим партнером або кількома партнерами; якщо немає інших симптомів, окрім тих, що є характерними для молочниці.
Якщо ознаки захворювання мають сумнівний характер (виділення мають різкий неприємний запах, з’являється біль внизу живота тощо) або симптоми не зникають після проведеного лікування та зберігаються понад 7 днів необхідно звернутися до лікаря для встановлення точного діагнозу і подальших рекомендацій щодо лікування.
Чи можна жити статевим життям при урогенітальному кандидозі?
Небажано. Заборонити вам ніхто не має права, але ви ризикуєте передати грибкову інфекцію своєму партнерові, а сексуальна активність, навіть попри використання презервативів, може посилити симптоми захворювання та призвести до небажаних наслідків. Окрім цього, деякі препарати для лікування грибкової інфекції (свічі, креми) знижують ефективність презервативів з усіма наслідками – від вагітності до придбання іншої інфекції від ненадійного партнера.
Чи можна приймати препарати для лікування молочниці вагітним?
Можна, якщо препарат не містить речовин, які можуть зашкодити дитині. Сучасна медицина має на озброєнні потужний арсенал лікарських засобів для лікування кандидозу у вагітних та дітей. Але вагітним жінкам не можна самостійно підбирати препарати без консультації з гінекологом, який веде спостереження за перебігом вагітності.
Чи буває молочниця у тих, хто не живе статевим життям?
Звичайно, буває. Грибковій інфекції абсолютно байдуже, чи живете ви статевим життям. Механізми виникнення такої інфекції як зовнішні, так і внутрішні: від недотримання правил гігієни до ослаблення імунітету внаслідок інших захворювань.
Як не захворіти на кандидоз (молочницю)?
Дотримуйтеся правил особистої гігієни, використовуйте для гігієни статевих органів тільки воду та спеціальне м’яке мило без барвників та ароматів
Використовуйте білизну з натуральних тканин, яке ніде не тисне і не натирає – роздратована шкіра, тепло та вологість є ідеальними умовами для розвитку грибкової інфекції
Підтримувати спортивний одяг у чистоті, регулярно прати
Контролювати рівень цукру в крові, якщо хворієте на цукровий діабет
Бути уважним до здоров’я свого партнера
Слідкувати, щоб дитина менше торкалася брудних предметів та тягла їх до рота
Підтримуйте імунну систему за допомогою правильного, здорового харчування та помірних фізичних навантажень, контролюйте вагу та спосіб життя.
Чи правда, що молочниці неможливо позбавитися назавжди?
Дріжджоподібних грибків Candida позбавитися назавжди точно не можна – вони становлять частину здорової мікрофлори організму людини. Але чи спровокують вони виникнення молочниці, чи ні і коли це трапиться – питання дуже індивідуальне і залежить від багатьох чинників. 25% жінок не стикаються з вагінальним кандидозом ніколи, а до 50% регулярно отримують рецидиви захворювання. Якщо так відбувається, то організм потребує ретельного обстеження і комплексної терапії. Виявляти причини повторного виникнення молочниці повинен виключно лікар.
Як лікувати кандидоз (молочницю)?
Зростання резистентності грибів роду Candida до системних антимікотичних препаратів вимагає використання місцеводіючих препаратів при лікуванні гострого урогенітального кандидоза, і тільки за неможливості їх використання назначають препарати системної дії. Іноді комбінується місцеве та системне лікування. Лікарська форма препаратів для лікування грибкових уражень статевої системи – вагінальні таблетки, свічки, крем, лосьйон, гель, розчини для зовнішнього використання тощо. Залежно від виду препарату та реакції на нього лікування може тривати від двох днів до двох тижнів. У дітей лікування молочниці проводять за затвердженими схемами – місцеве (обробка ротової порожнини слабким содовим розчином, що стримує ріст грибкової інфекції) та загальне (протигрибкові препарати внутрішньо).
Мета лікування – повне клінічне одужання, нормалізація лабораторних показників; запобігання виникнення ускладнень, пов’язаних з вагітністю, післяродовим періодом та виконанням інвазійних гінекологічних процедур.
Встановлення одужання рекомендоване до проведення за 14 днів після закінчення лікування.
сподобалася стаття? поділіться нею!
Залиште ваш коментар
Екстрені випадки
Ваш план лікування розрахований на постійний прогрес, і кожен його етап повинен контролювати ваш лікар.
Зателефонуйте нам: +38 067 868 73 43 ♥ +38 050 868 73 43 (навіть в неробочий час можна залишити повідомлення на автовідповідач, та потім з Вами зв’яжеться адміністратор) або:
Залишайте заявку онлайн нижче і наш адміністратор зв’яжеться з Вами найближчим часом!